Amino Asit Çeşitleri

Kaslarımızda ve vücudumuzda bulunan proteinlerin yapı taşı niteliğinde olan amino asit, vücuda birçok olumlu etkisi bulunan gıda türlerinden bir tanesidir. Vücutta uç uça eklenerek sentezlenen amino asitler, vücut ihtiyaç duyduğu anda parçalanarak kullanıma hazır hale gelirler. İnsan vücudu amino asit türlerinin bazılarını kendi üretebilirken, bazı türleri ise üretemez. Bundan dolayı dışarıdan takviye şeklinde vücuda kazandırılması gerekilen amino asitler, proteinleri oluşturan yapı taşlarıdır. Spor ile ilgilenen bireyler, normal insanlara göre daha fazla amino asit ve protein ihtiyacı duyacağından dolayı, gıda takviyesi şeklinde amino asit alabilmektedirler. Birçok çeşidi bulunan amino asitler, dikkatli kullanıldığında insan vücuduna oldukça yararlı besin takviyeleridir.

Amino Asit Çeşitleri

Tablet Amino Asitler

En yaygın kullanıma sahip olan tablet amino asitler, içim zorluğu olmadan kolay bir şekilde yutularak tüketildiğinden dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Hap şeklinde olan tablet amino asitler, yutulduktan yaklaşık 15 dakika sonra kana karışarak etkisini oldukça hızlı göstermektedir.

Toz Amino Asitler

Toz olarak bulunan ve su ile karıştırılarak tüketilen toz amino asitler, tadının kötü olması sebebiyle fazla tercih edilmemektedir. Ancak toz amino asitler, tablet amino asitlere kıyasla kana daha hızlı karışmaktadır.

Sıvı Amino Asitler

Sıvı amino asitler, diğer amino asitler ile karşılaştırıldığında bünyesinde son derece fazla amino asit barındırmaktadır. Kötü bir tada sahip olan sıvı amino asitler, kolay kullanımı ve kana hızlı karışarak kaslara hızlıca nüfuz etmesinden dolayı bir hayli fazla tercih edilmektedir. Fiyatı diğer amino asit çeşitlerine göre yüksek olan sıvı amino asitler, doğrudan kaslara nüfuz ettiğinden dolayı günümüzde birçok sporcunun ilk tercihi konumundadır.

Kompleks Amino Asitler

Birden fazla amino asit çeşidinin formüle edilerek birleştirilmesi ile oluşan kompleks amino asitler, sağlık ve performans iyileştirme amacıyla sık sık tercih edilmektedir. Ayrıca kompleks amino asitler, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda da bir hayli işe yaramaktadır.