Amino Asit Nedir?

Amino asitler; insan vücudunda kasların ve proteinlerin yapı taşı niteliğindedir. Vücut kas oluşumunun hızlanabilmesi ve tamamlanabilmesi için insan vücudu amino asitlere ihtiyaç duymaktadır. Birçok farklı amino asit türü bulunmaktadır. İnsan vücudu, bu amino asitlerin bir kısmını üretebiliyorken, bir kısmını üretemez ve dolayısı ile dışarıdan almaya ihtiyaç duyar. Özellikle spor ile ilgilenen bireyler, normal insanlara kıyasla daha çok amino aside ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı sporcular, amino asitleri ek besin takviyesi şeklinde tüketerek amino asit ihtiyaçlarını gidermektedir. Dışarıdan alınan amino asitler, doğrudan mideye gitmektedir. Dolayısı ile spor ile ilgilenen veya ilgilenmeyen her birey, dışarıdan amino asit takviyesi alarak hızlı bir şekilde vücudunun amino asit ihtiyacını giderebilir.

Amino Asit Ne İşe Yarar?

Vücudun aldığı amino asitler, uç uca eklenerek proteinleri sentezler. Sentezlenen bu amino asitler, vücut ihtiyaç duyduğunda parçalanarak kullanıma hazır hale gelir. Amino asitler vücut tarafından emilerek metabolizmaya dahil olur. Özellikle vücut kas kütlesinin oluşması konusunda oldukça önemli olan amino asitler, günümüzde birçok sporcunun tercih ettiği gıda takviyelerinden birisi haline gelmiştir. Ayrıca kasların kendini onarabilmesi ve vücut savunma sistemi açısından son derece önemli olan amino asitler, vücudun ihtiyaç duyduğu amino asit miktarını hızlı bir şekilde karşıladığından dolayı sporcular tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Günümüzde özellikle spora olan ilgi ve alakanın oldukça artmasından dolayı, amino asit ve diğer sporcu gıdalarına duyulan ihtiyaçta giderek artmış durumdadır.

Günümüzde sporcu gıdaları konusunda tartışmaya sebep olan durumlardan biri ise amino asit gibi gıda takviyelerinin zararlı olup, olmadığı konusudur. Her besinde geçerli olduğu gibi amino asitlerde de aşırı tüketim, oldukça kötü sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Böbrek problemlerinin ortaya çıkması, anksiyete, mide bulantısı, fazla kilo alımı gibi problemler, aşırı ve dengesiz amino asit tüketimi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ancak doğru miktarda amino asit tüketimi, özellikle spor ile ilgilenen bireylerin oldukça işine yaramaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asit miktarını kısa bir sürede hızlıca karşılamaya yarayan amino asitler, günümüzde milyonlarca sporcu tarafından tüketilmektedir.